کودتای 15 جولای با کودتاهای قبلی بسیار متفاوت بود/ غربی‌ها بجای مردم با کودتاچیان همدردی کردند

[ad_1]

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه امروز (جمعه) اعلام کرد کودتای سال قبل با تمام کودتاها فرق داشت زیرا نه تنها می‌خواستند قدرت را در دست بگیرند، بلکه می‌خواستند مردم و کل کشور را گروگان داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری موج، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه امروز (جمعه) اعلام کرد کودتای سال قبل با تمام کودتاها فرق داشت زیرا نه تنها می‌خواستند قدرت را در دست بگیرند، بلکه می‌خواستند مردم و کل کشور را گروگان داشته باشند.

اردوغان طی سخنرانی در «آنکارا» به مناسبت یکمین سالگرد کودتای نافرجام 15 جولای 2016، گفت هدف کودتاچیان حمله مسلحانه به مردم و در دست گرفتن کل کشور بود اما انتظار واکنش جدی مردم را نداشتند

وی درباره «فتح‌الله گولن» اپوزسیون آمریکانشین که – طراح اصلی کودتا شناخته می‌شود – گفت: «او می‌گوید اگر امریکا اجازه دهد به ترکیه برمی‌گردم. اما من که قبل از اجازه آمریکا، برایت دعوت نامه فرستادم. او برنمی‌گردد زیرا می‌داند چه چیزی انتظارش را در اینجا می‌کشد.»

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد اگر کشورش یک دموکراسی نبود، در آن شب فقط 35 کودتاگر کشته نمی‌شدند – در حالی که بیش از 200 غیرنظامی کشته شدند – بلکه مردم ده هزار نفر از آنها را به قبر می‌فرستادند.

اردوغان با انتقاد از اظهارات آلمان و کشورهای اروپایی در حمایت از حقوق بشر در ترکیه و کودتاچیان، افزود بعد از آنکه کودتاچیان مردم را کشتند، مورد همدردی دولت‌های غربی قرار گرفتند.

وی تاکید کرد هیچ ابراز همدردی یا ناراحتی از سوی غربی‌ها درباره مردم کشته شده شنیده نشد اما در همان ابتدا، وقتی دادگاه‌ها پرونده‌های کودتاچیان را بررسی می‌کردند، غربی‌ها برای آنها دل می‌سوزاندند.

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: «85 جعبه از پرونده درباره کودتاچیان به آمریکا دادیم اما هیچ واکنشی نشان دادند. وزیر دادگستری ما به آمریکا رفت ولی او را تحویل نگرفتند.»

اردوغان همچنین «کمال قلیچداراوغلو» رهبر حزب «جمهوری خلق» – بزرگترین حزب اپوزسیون – و حزبش را به حمایت و جانبداری از تروریست‌ها متهم کرد.

وی با انتقاد از وضعیت حقوق بشر در اروپا گفت: «ما سیستم حقوق بشری را برای خودمان طراحی کردیم که بسیار بهتر از مشابه‌اش در اروپاست. زمانی که در هامبورگ بودیم، (آن شهر) ویرانه شده بود و می‌سوخت.»

رئیس جمهور ترکیه بعلاوه، عملیات تجاوزکارانه «سپر فرات» در شمال سوریه را موفق توصیف کرد.

 

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *